Zamów “Światy
lękowe” Mateusza Grzeszczuka
Fascynujący dziennik autora podcastu
“Podróż bez paszportu”.
Czy chińscy youtuberzy odwiedzają ośrodki pracy przymusowej?
Czy po śmierci też muszę być ekologiczny, czy wolno mi wreszcie zostawić ślad węglowy?
Jaki związek ma decyzja dyrektorki szwedzkiej apteki z najnowszym trendem na TikToku?
Jak uwolnić się od tego szumu?
Te i wiele innych pytań dręczy narratora “Światów lękowych”. Książka Mateusza Grzeszczuka to dziennik - przy założeniu, że już nie wiemy, kiedy nasz dzień się zaczyna i gdzie się kończy.
Grzeszczuk stworzył fenomenalny zapis szumu, który towarzyszy nam od pierwszej sekundy po przebudzeniu. To zapis nadmiaru. “Światy lękowe” są próbą uchwycenia tego jak przełączamy się między naszym tu i teraz, a wojną, katastrofą klimatyczną, korporacjami czy innymi lękami.
“Światy lękowe” to zapis naszego dnia i jednocześnie naszych czasów.
Fragment książki
„Dla mnie poniedziałki są spokojniejsze. I bardziej samotne. Pracuję z domu. Dzięki globalnej pandemii stało się to mniej wstydliwe niż przed COVID-em. W mojej firmie nie ma klasowych konfliktów, w mojej firmie ekspres nie stanowi kości niezgody. Nie ma w niej ofiar wielkiej polityki i znieczulonego zarządu. Home Office JDG, czyli brak odpowiedzialności za zmiany klimatu, mobbing i dostawy papieru toaletowego.
W niemieckim sektorze usług ponad jedna trzecia pracowników pracuje zdalnie, co oznacza znaczącą zmianę w ich kulturze pracy – według instytutu Ifo w lutym 2024 roku około 24,1 procent pracowników w Niemczech przynajmniej częściowo pracowało z domu. W większych firmach odsetek ten wzrastał do 32,1 procent.
Mój drogi Niemcu, czy Ty również najchętniej w poniedziałki siedziałbyśw domu? (Na potrzeby tego tekstu sprawdziłem, że pierwszego września 1939 roku wypadał w piątek). Czy Twój poniedziałek, podobnie jak mój, również ma coś z samotni? Czy wolisz siedzieć sam w pokoju i zalewać miętową Pfeffermintzee niż uczestniczyć w berlińskiej imprezie techno?
Według Niemieckiego Urzędu Statystycznego co szósty mieszkaniec Niemiec czuje się samotny. Samotność jest największym problemem wśród młodych dorosłych, którzy jeszcze nie założyli rodziny – prawie dwadzieścia cztery procent ankietowanych.
Oh Niemcu, chciałbym Ci kiedyś pokazać przeciętny dzień z życia Polaka. Pokazać ucieleśniony w nim lęk.
Choćby takim obrazem: w poniedziałki pijam herbatę na bazie CBD. To jedyny dzień, kiedy ją parzę – zwykły rytuał na rozpoczęcie tygodnia. Dostałem ją od firmy produkującej preparaty na uspokojenie dla psów.
Czasami mi się wydaje, że ludzie pijący herbatę to ginące plemię. No bo tak pójść z kimś na herbę, to jak egzotyczna rozrywka. Wszyscy żyją w tym kawowym lub piwnym entourage.”
Mateusz Grzeszczuk,
twórca podcastu „Podróż bez paszportu”, którego miesięcznie słucha ponad 300 tysięcy osób. Chełmianin. Ukończył studia dziennikarskie w Lublinie i europejskie w Warszawie.”Podróż bez paszportu” to podcast, w którym to nie prowadzący jest w centrum zainteresowania, lecz goście, którzy mogą bez żadnych limitów czasowych, skrępowania czy presji ze strony Mateusza przedstawić rzeczywistość taką, jaką jest z ich perspektywy. To podcast o trudnych relacjach międzynarodowych, geopolityce, podróżach, ekonomii czy gospodarce.Grzeszczuka fascynuje złożoność świata, a denerwuje, że w Polsce zajmujemy się sprawami mało istotnymi. Wydał dwie książki poetyckie i publikował w magazynach literackich.
Zamów “Światy
lękowe” Mateusza Grzeszczuka
Fascynujący dziennik autora podcastu
“Podróż bez paszportu”.