Dziękujemy!

Na podany adres został wysłany e-mail zawierający link do potwierdzenia zapisania się do newslettera.

Napisz do nas

  Imię i nazwisko:


  Email:


  Treść wiadomości:


  Dodaj plik

  Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.

  Słuchowisko jest elementem projektu DOM, przygotowanego przez zespół Polskiej Akcji Humanitarnej oraz fotografkę Agatę Grzybowską, która pojechała do krajów dotkniętych kryzysami humanitarnymi, aby wysłuchać historii mieszkających tam ludzi.

  Była także zapraszana do domów, gdzie nagrywała filmy i wykonywała zdjęcia. Po powrocie do Polski razem z producentką i dziennikarką Magdaleną Chodownik opracowały wszystkie przywiezione materiały, a efekt tej pracy można zobaczyć na pah.org.pl/dom.

  Słuchowisko DOM jest kolejną odsłoną tego projektu, w którym będzie można usłyszeć opowieści pięciu osób pochodzących z Afganistanu, Palestyny, Syrii i Ukrainy. Aby w pełni oddać im głos, poprosiliśmy, aby opowiedziały o swoich doświadczeniach i przeżyciach w językach ojczystych: po persku, arabsku czy ukraińsku. Rozmowy przeprowadziła dziennikarka Agnieszka Obszańska.

  Polska Akcja Humanitarna pomaga osobom uchodźczym w większości krajów, w których prowadzi swoje działania. W Ukrainie, Sudanie Południowym, Somalii, Jemenie, Libanie, Turcji, czy Syrii najbardziej potrzebują pomocy ludzie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i poszukiwania bezpiecznego miejsca. Z powodu wojen, głodu, nędzy, przemocy i zmian klimatu obecnie ponad 110 milionów osób na świecie jest uchodźcami. Jest to rekordowa liczba w historii. PAH zapewnia dostęp do wody i godnych warunków higienicznych oraz wsparcie finansowe, żywnościowe, aby ludzie ci mieli szansę przetrwać najtrudniejszy czas w oczekiwaniu na powrót do domu.

  „Odpowiedzialność za los ludzi, którym pomagamy, wyraża się także w tym, jak o nich opowiadamy. Stąd potrzeba stworzenia słuchowiska, aby osoby te same miały szansę opowiedzieć o swoim trudnym doświadczeniu” – mówi Alicja Ryś z PAH, koordynatorka projektu „Dom”.

  Premiera słuchowiska odbędzie się 20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy. Zaplanowano publikację czterech odcinków, z których każdy będzie sięukazywał co tydzień aż do 11 lipca.

  W słuchowisku udział wzięli: Parwana Amiri, Ahmad Al-Sadeq, Alaa Al-Ali, Swietłana Porskalo i Kyryl Łukasz, a ich historie po polsku opowiedzieli aktorzy: Agata Turkot, Błażej Twarowski, Leszek Zduń
  i Magdalena Warzecha.

  Za scenariusz, polskie adaptacje historii bohaterów oraz produkcję odpowiada Newhomers. Producentem wykonawczym jest Make It Agency.