Dziękujemy!

Na podany adres został wysłany e-mail zawierający link do potwierdzenia zapisania się do newslettera.

Napisz do nas

  Imię i nazwisko:


  Email:


  Treść wiadomości:


  Dodaj plik

  Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj.

  Olga Drenda i Jacek Paśnik kojarzą nam się z archeologami lat 90. i odkrywcami symboli przełomów milenium. W podcaście DZIŚ sprawdzają czy współczesność jest równie ciekawa i jak można ją badać. Z przyzwyczajenia czasami zerkają przez ramię na przeszłość. Rzucą okiem m.in. na memy, które stały się naszym Gdy zapytaliśmy ich o historię pomysłu na podcast, wywiązała się rozmowa. 

  Jacek Paśnik: DZIŚ skończyliśmy nagrywać dokładnie po roku od pierwszego pomysłu na wspólny podcast.

  Olga Drenda: To było bardzo długie DZIŚ.

  J: Myślę, że „aktualne”, to istotne słowo w kontekście naszych rozmów. Niektóre nagrane przez nas odcinki w momencie premiery będą miały na przykład miesiąc. Staraliśmy się, żeby orbitować wokół DZIŚ, tymczasem świat wokół nas zmienia się bardzo prędko.

  O: To bez znaczenia. Szybki przepływ informacji daje złudzenie, że coś „przestało być aktualne”. Rzeczywiście, mem może żyć jak jętka jednodniówka. Tymczasem zjawiska, potrzeby, zainteresowania kształtują się w dłuższym czasie i potrzebują więcej czasu, żeby okrzepnąć, urosnąć, żeby można było je rozpoznać i nazwać. Nasze rozmowy to trochę opór wobec szybkiego przepływu informacji. DZIŚ, w momencie, kiedy dostajemy gotowe opinie, dłuższy namysł to luksus.

  J: Klucz doboru naszych gości był bardzo własny. Osoby, które do nas wpadły przedstawiają różne odcienie współczesności. Przejawia się to nie tylko na pierwszy rzut oka w kontekście dobranych tematów, ale i pod względem formy. Od audioesejów po rozkminy kumpla z akademika.


  O: To coś, co lubię w rozmowie – margines ryzyka, na który warto sobie pozwolić. Jesteśmy otoczeni przez formaty, zdani na gotowce, tymczasem ciekawie jest wtedy, kiedy dajesz rozmowie płynąć. Przygoda rozmawiania! Naszych gości nie zaprosiliśmy dlatego, że podobały nam się wszystkie podcasty, w których do tej pory uczestniczyli i chcielibyśmy jeszcze raz usłyszeć to samo.


  J: Duża część osób, które gościliśmy, po raz pierwszy pojawiła się w podcastach. Zastanawiałem się nad tematami poszczególnych rozmów i tego, jak je otwieraliśmy. Przygotowywaliśmy się do każdej z rozmów, notowaliśmy pomysły, jednak próba wyreżyserowania rozmowy spaliłaby na panewce – swobodnie nam się ta gadka toczyła. Ostrzegamy, że niektórych momentach zbaczamy z tematu. Rozmyślałem jeszcze nad tytułem – to dość oczywiste, że chcieliśmy odbić od naszego dotychczasowego przeszukiwania przeszłości.


  O: Epoki, wokół których zwykle orbitujemy też były kiedyś jakimś DZIŚ.

  ******

  “DZIŚ” to czwarty autorski podcast produkcji NEWHOMERS, kreatywnego kolektywu autorów, słuchaczy, brandów i marketerów, którzy wierzą, że są w stanie zmienić rynek podcastów w Polsce. Współtwórcami marki są Jakub Żulczyk i Juliusz Strachota, polscy pisarze, twórcy podcastu “Co ćpać po odwyku”. Od samego początku celem NEWHOMERS było opowiadanie historii, które powinny poznać światło dzienne, a nie zawsze stoją za nimi wysokozasięgowi twórcy. Inwestorem NEWHOMERS jest Nieagencja.

  Zarówno Olga Drenda, jak i Jacek Paśnik dużo robią w nostalgii. Dla nas jednak powrócili do chwili obecnej i okazuje się, że świetnie się w niej odnajdują. Ich rozmowy mają niesamowitą energię, dają mnóstwo przyjemności, ale też pozwalają zajrzeć po powierzchnię teraźniejszych zjawisk. To jest ta ciekawość świata, której chcę więcej w podcastach. – mówi pomysłodawca marki Juliusz Strachota.

  DZIŚ jest podcastem, który pokazuje, że czasem warto nieco przesunąć w naszych głowach tęsknotę za okresem lat 90. i zrobić miejsce na ciekawość wobec otaczającego nas świata. Czy życie trzydzieści lat temu było prostsze? Możliwe. Czy łatwiej było selekcjonować informacje? Z pewnością. Jednak DZIŚ ma jedną przewagę – jest DZIŚ i możemy wejść z nim w relację. Warto spróbować – dodaje Michał Janowski, redaktor naczelny sieci NEWHOMERS. 

  Podcast “DZIŚ” autorstwa Olgi Drendy i Jacka Paśnika można odsłuchać na wszystkich platformach streamingowych: Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Sezon zaplanowany jest na 8 odcinków, a autorem muzyki jest Patrick the Pan. Premierowy odcinek będzie miał emisję w piątek 21 kwietnia 2023 roku.