5 książek, po które warto sięgnąć tego lata!

Premier – dużo, czasu – mało. Co czytać, po co sięgnąć? Co zabrać ze sobą na wakacje?
Już podpowiadamy! Mamy dla Was subiektywny wybór pięciu książek lata.

1. „Błahostka” Magdy Tereszczuk (wyd. Agora)

Powieść wakacyjna, wciągająca, do pochłonięcia na raz – w kilka godzin. Dlaczego na raz?
Bo faktycznie trudno się od niej oderwać, mimo że akcja rozwija się leniwie.
Do zabytkowej willi z basenem znajdującej się w pobliżu Neapolu przyjeżdża główna bohaterka – Klara (zwana przez Włochów Chiarą) z mężem, dwiema córeczkami i rodziną przyjaciela swojego męża. Nieoczekiwanie, włoską sielankę zaburza Nico – syn właścicieli domu, chłopak, którego Klara widziała ostatnio w czasach, gdy miał on 9 lat. Nico przywołuje u niej wspomnienia, które niekoniecznie wpasowują się w jej obecne życie. Co się stało między Klarą a wspomnianym przez Nico w rozmowie Giovannim? I jak potoczą się wakacje przyjaciół z Polski? Przeczytajcie!

blahostka b

2. „Rondo rod’eo” Moniki Muskały (wyd. Nisza)

Transowa, świetnie napisana powieść drogi – „Rondo rodeo” to jedna z ciekawszych, literackich propozycji ostatnich miesięcy. Jest to historia podróży francuskiego fotografa i polskiej fotografki, którzy wyruszają na prowincje Stanów Zjednoczonych, Fotografka chce po latach odnaleźć swoją pasję, jednak wyprawa ta rozbudza nie tylko miłość do uwieczniania teraźniejszości, ale przywołuje wspomnienia i zmusza do konfrontacji z przeszłością. To też historia rozpadu miłości i próbie odszukania własnego „ja”. Piękna, dobra literatura.

1159076 352x500 1

3. „Wyznania” Kanae Minato (wyd. Tajfuny)

Elektryzujący debiut, który zapoczątkował międzynarodową sławę japońskiej pisarki – Minato. To książka-zagadka, psychologiczny thriller. Już od początku wiemy, że ktoś zamordował czteroletnią córeczkę Yuko Miriguchi. Po kolei wypowiadają się bohaterowie książki – przedstawiając swoją wersję wydarzeń: jak to się stało, że na basenie przy miejskim gimnazjum zginęło dziecko? Przez rozdziały prowadzą nas różni narratorzy – a każda z tych historii szokuje, dodaje kolejną cegiełkę do historii, nie zawsze prowadząc nas jednak do rozwiązania zagadki. Bo nie do końca o to w tym chodzi.
„Nasze postrzeganie rzeczy należy od nastawienia”. I tu właśnie nasze postrzeganie odgrywa główną rolę. Świetna, porywająca historia!

Minato Wyznania front

4. „Zaproszona” Emmy Cline (tłumaczenie: Agnieszka Walulik; wyd. Pauza)

Uwielbiam czarne albo nieoczywiste w ocenie charaktery. Zwłaszcza, gdy to kobiety w powieściach.
Tak jest i tutaj – główna bohaterka, Alex – mistrzyni manipulacji, kombinuje, oszukuje, przenosi się od domu do domu, żyjąc na łasce i niełasce kolejnych zapraszających ją (lub niezapraszających) osób.
Trzyma w napięciu, zastanawia nad oceną moralności głównej bohaterki – bo to historia nie tylko o tej złej, ale także o klasizmie, samotności, biedzie, przeszłości, od której nie udaje się uciec. Duszna, ciekawa, inteligentna lektura.

1155063 352x500 1

5. „Dlaczego warto rozmawiać o Sinéad  O’Connor” Allysson McCabe (tłumaczenie: Zofia Szachnowska-Olesiejuk; wyd. Filtry)

O Sinéad  O’Connor rozmawiać powinniśmy nie tylko ze względu na skandale. A ma ich, owszem, sporo. Podarła zdjęcie papieża, przyjęła święcenia na księdza katolickiego, przeszła na islam, wzięła rozwód, ogłosiła, że jest lesbijką, potem, że nią jednak nie jest…
Była ikoną. W czasach, gdy niewiele mówiło się o zdrowiu psychicznym, media atakowały ją z każdej możliwej strony. Walczyła z niesprawiedliwością i patriarchatem w sposób, który utorował drogę wielu młodym artystkom.
Sama książka nie jest wybitna, autorka umieszcza w niej dużo samej siebie (według mnie – niekoniecznie jest to w tej opowieści potrzebne), ale bardzo ciekawie przedstawia nie tylko życie Sinead, ale także samą machinę showbiznesu.

webp

Oczywiście, nie zapominajcie o książce Marty Markiewicz – „Bez alko i dragów jestem nudna”!

Zobacz inne treści

Wojtek Friedmann: wyszedłem z największego bagna i teraz możecie o tym przeczytać

Czy żałobę da się przeżyć po dwudziestu latach? Czy rzucanie narkotyków zabierze nam talent? Czego można nauczyć się na…

Krzysztof Zalewski: czy spokój jest lepszy niż haj?

Czy żałobę da się przeżyć po dwudziestu latach? Czy rzucanie narkotyków zabierze nam talent? Czego można nauczyć się na…

Może ci się podobać

ACCOUNT
Ulubione
Logowanie
Załóż konto

Na adres e-mail zostanie wysłany odnośnik do ustawienia nowego hasła.

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza Polityka prywatności.

Password Recovery

Zapomniane hasło? Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail. Wyślemy w wiadomości email, odnośnik potrzebny do utworzenia nowego hasła.

KOSZYK 0
Dodano do listy ulubionych! ZOBACZ ULUBIONE